امنیت عمومی در فضای مجازی - بخش دوم‌

با گسترش استفاده از اینترنت در زندگی روزمره، لزوم آگاهی در مورد حفظ اطلاعات شخصی افزایش یافته است. اطلاعاتی که عدم مراقبت کافی از آن‌ها می‌تواند کاربران فضای مجازی را با مشکلات جدی روبرو کند. در این مقاله به موضوع استفاده از فایروال‌ها و انواع آن اشاره شده است.

وقتی هرکس و هر چیزی بتواند به رایانه شما در هر زمانی دسترسی داشته باشد، رایانه‌ی شما مستعد حمله است. شما می‌توانید با استفاده از فایروال (دیوار آتشین) دسترسی خارجی به رایانه و اطلاعات درون آن را محدود کنید.

فایروال‌ها می‌توانند رایانه یا شبکه‌ای از یارانه‌ها را در برابر حمله‌های خارجی، با کنترل ترافیک غیرضروری و مخرب اینترنت، محافظت کنند. فایروال‌های خصوصا برای کاربرانی اهمیت دارد که از کانکشن‌های همیشه آنلاین مانند کابل و یا مودم DSL استفاده می‌کنند.

دیوار آتشین؛ سخت‌افزاری و نرم‌افزاری

فایروال‌ها به دو صورت ارائه می‌شوند: سخت افزاری (خارجی) و نرم افزاری (داخلی). هر یک از این مدل‌ها دارای مزایا و معایب خاص خود است، اما تصمیم در خصوص استفاده از فایروال مهم‌تر از تصمیم در خصوص انتخاب نوع آن است.

سخت‌افزاری: به فایروال‌ سخت افزاری، فایروال شبکه نیز گفته می‌شود. این دستگاه‌های خارجی میان رایانه و یا شبکه شما و کابل و یا مودم DSL قرار می‌گیرند. تعداد زیادی از تولیدکنندگان و برخی از مراکز ارائه کننده خدمات اینترنتی (ISPs) دستگاه‌هایی با نام «Router» یا «مسیریاب» را پیشنهاد می‌دهند که دارای یک فایروال نیز است.

مسیریاب دستگاهی است که داده‌های اطلاعاتی را بر روی یک شبکه بهم‌پیوسته برای رسیدن به مقصدشان، هدایت می‌کند. 

گرچه فایروال‌های سخت‌افزاری، خصوصا برای حفاظت از چندین کامپیو‌تر مفید هستند، اما همچنان برای سطح بالایی ازمحافظت یک کامپیو‌تر هم توصیه می‌شوند.

اگر شما تنها با یک کامپیو‌تر از این نوع فایروال استفاده می‌کنید و یا اطمینان دارید که سایر کامپیوترهای موجود در شبکه نسبت به بروزرسانی patchها اقدام کرده‌اند و عاری از هرگونه ویروس‌، یا کرم‌اینترنتی و کدهای مخرب می‌باشند، ضرورتی به استفاده از یک نرم افزار حفاظتی (نرم‌افزار فایروال) نخواهید داشت.

وصله و یا Patch یک قطعه از سخت‌افزار است که برای حل مشکلات نرم‌افزاری یا بروزرسانی برنامه‌های کامپیوتری به همراه اطلاعات پشتیبانی شده آن‌ها طراحی می‌شوند.

نرم‌افزاری: برخی از سیستم‌های عامل دارای یک فایروال در درون خود هستند. اگر سیستم عامل نصب شده بر روی کامپیو‌تر شما دارای این ویژگی است، نسبت به فعال کردن آن اقدام کنید تا یک سطح حفاظتی دیگر را برای ایمن‌سازی رایانه و اطلاعات خود، ایجاد شود. حتی اگر شما از یک فایروال خارجی (سخت‌افزاری) استفاده می‌کنید این کار می‌تواند بر امنیت شما اضافه کند.

اما اگر سیستم عامل رایانه‌ی شما دارای یک فایروال نرم‌افزاری نیست، باید اقدام به نصب آن کنید. این نرم‌افزار را می‌توانید از یک فرودشگاه نرم‌افزار و یا سرویس خدمات دهنده‌ی اینترنت خود (ISP) تهیه کنید (ممکن است در ایران امکان تهیه این نرم‌افزار به شکل رایگان از آی‌ای‌پی‌ها وجود نداشته باشد).

با توجه به اینکه دانلود این نرم‌افزار در شرایطی که رایانه شما محافظت نشده، می‌تواند با ریسک جدی همراه باشد، بهتر است برای نصب فایروال از روی CD و یا DVD اقدام کنید. اگر هم از طریق یک رایانه محافظت شده، این نرم‌افزار را از اینترنت دانلود می‌کنید، نسبت به امن و معتبر بودن وب سایت ارائه دهنده‌ی این نرم‌افزار اطمینان کافی به‌دست آورید. 

استفاده از فایروال، لازم اما نا‌کافی

گرچه تکیه بر فایروال تنها «کمی» رایانه شما را امن‌تر می‌کند، اما باید توجه داشته باشید که وجود این نرم‌افزار تلاش نفوذ به سیستم شما را سخت‌تر کرده و به تاخیر می‌اندازد.

به عبارت دیگر فایروال‌ها یک سطح مطلوب حفاظتی را برای رایانه یا شبکه‌ی شما ارائه می‌کنند ولی هرگز تضمین‌کننده‌ی عدم تهاجم و نفوذ به یارانه‌ی شما نیستند.

استفاده از فایروال به همراه سایر امکانات حفاظتی همچون آنتی ویروس ها و رعایت توصیه‌های مربوط به امنیت فعالیت در فضای مجازی می‌تواند در برابر حملات دزدان سایبری شما را ایمن‌تر کند.

/ 0 نظر / 72 بازدید