تغییرات جدید در فیس‌بوک

فیس‌بوک به دنبال ایفای نقشی پررنگ‌تر در زندگی کاربران‌

مارک زوکربرگ، موسس شبکه‌ فیس‌بوک اعلام کرده است، که فیس‌بوک در هفته‌های آتی تغییرات جدیدی خواهد داشت و امکانات تازه‌ای به آن افزوده خواهد شد. رئیس فیس‌بوک وعده داد که در چارچوب تغییرات جدید حریم خصوصی کاربران آسیب نبیند.

مارک زوکربرگ، رئیس فیس‌بوک در یک نشست خبری که روز پنجشبه (۲۲ سپتامبر) برگزار شد، تغییرات جدید این شبکه‌ی اجتماعی را برای کاربران شرح داد و از نوآوری‌ها در فیس‌بوک گفت. به گفته‌ی موسس فیس‌بوک قرار است تغییرات جدید نقش این شبکه را در زندگی روزمره‌ی ۷۵۰ میلیون عضو آن پررنگ‌تر از گذشته کند.

بخشی از تغییرات جدید در فیس‌بوک

مسئولان فیس‌بوک وعده داده‌اند که با وجود گسترش امکانات این شبکه‌، از به خطرافتادن اطلاعات شخصی کاربران نیز جلوگیری کنند. از طریق بخشی از امکانات جدید فیس‌بوک، کاربران از موسیقی مورد علاقه‌ی دوستان مشترک‌شان، آخرین فیلمی که در فیس‌بوک تماشا کرده‌اند و یا آخرین مقاله‌ای که مطالعه کرده‌اند، به طور خودکار و در قالب "پنجره‌ای" مجزا مطلع می‌شوند.

بسیاری از سرویس‌های پخش موسیقی، آرشیوهای آن‌لاین تصویری و حتی روزنامه‌هایی چون واشنگتن پست، وال استریت ژورنال و گاردین نیز به جمع همکاران فیس‌بوک می‌پیوندند تا استفاده از این امکانات را برای کاربران این شبکه‌ی پر طرفدار آسان‌تر کنند. در واقع با این تغییرات، فیس‌بوک به یکی از شبکه‌های عظیم رسانه‌ای و ارتباطی تبدیل خواهد شد.

مارک زوکربرگ، رئیس فیس‌بوک در نشست خبری روز پنجشبه در سانفرانسیسکو

به گفته‌ی مارک زوکربرگ، رئیس فیس‌بوک این شبکه در هفته‌های آتی تغییراتی نیز در بخش مربوط به اطلاعات شخصی کاربران (پروفایل) انجام خواهد داد. از این طریق هر کاربر فیس‌بوک می‌تواند اطلاعات شخصی مربوط به خود را در قالب "مجله‌ای الکترونیکی" منتشر کند. محتوای این مجله را می‌توان با عکس‌ها و متن‌های متنوع تنظیم کرد و در معرض دید دوستان مشترک فیس‌بوکی قرار داد.

موافقان و مخالفان تغییرات در فیس‌بوک

در عین حال این تغییرات موافقان و مخالفانی دارد. از جمله موارد انتقادی به تغییرات جدید، دسترسی آسان به اطلاعات خصوصی کاربران است. انتقادی که مسئولان فیس‌بوک آن را وارد نمی‌دانند. مایکل گارتنبرگ خبرنگار حوزه‌ی فن‌آوری اطلاعات در همین مورد به خبرگزاری آلمان گفت: « زود است که در مورد تغییرات آتی در فیس‌بوک از هم‌اکنون اظهار نظر کنیم. فیس‌بوک در سالهای اخیر یادگرفته است که در مورد اطلاعات شخصی کاربران با حساسیت بیشتری رفتار کند.»

ناظران می‌گویند، فیس‌بوک به دنبال ایفای نفشی پررنگ‌تر در زندگی کاربران‌اش است؛ به طوری که آن‌ها تا حد امکان بیشترین وقت‌شان را در این شبکه صرف کنند. از طرف دیگر بخشی از تغییرات و ایجاد امکانات جدید در فیس‌بوک را نیز بایستی به دلیل رقابت شدید آن با "گوگل پلاس" ارزیابی کرد

/ 0 نظر / 40 بازدید