گوگل مهربان

خوش آمدگویی جیمیل به زبان فارسیوبلاگ فارسی گوگل

وبلاگ فارسی گوگل

به نظر می‌رسد که روند فارسی‌سازی سرویس‌های گوگل سرعت بیشتری گرفته است.

روز گذشته (پنجشنبه ۲۲ سپتامبر) گوگل در وبلاگ رسمی این شرکت به زبان فارسی، از فعال‌سازی زبان فارسی به عنوان پنجاه و چهارمین زبان در محیط کاربری سرویس ایمیل خود خبر داد.کاربران فارسی‌زبان جیمیل که پیش‌تر، ایمیل‌های خود را بیشتر در محیط کاربری انگلیسی جیمیل می‌نوشتند، از روز گذشته می‌توانند با تغییر در تنظیمات این سرویس و انتخاب زبان فارسی از میان گزینه‌های موجود، رابط کاربری این سرویس را به زبان فارسی مشاهده کنند.

پس از اعمال تنظیمات، محیط فارسی علاوه بر کامپیوترهای دسکتاپ روی تبلت‌ها و گوشی‌های همراه نیز فعال خواهد شد. این تغییرات شامل راست‌چین شدن تمام پنجره‌های جیمیل نیز می‌شود.

چندی پیش هم ویژگی نویسه‌گردانی در جیمیل فعال شده بود. این ویژگی باعث می‌شود تا نوشته‌های "پینگلیشی" کاربران به خط فارسی تبدیل شود.

پینگبیش‌نویسی به حالتی گفته می‌شود که نویسنده به زبان فارسی اما با حروف انگلیسی بنویسد.

نویسه‌گردان به نرم‌افزاری گفته می‌شود که می‌تواند بعد از نوشتن هر واژه با خطی غیر از خط اصلی، آن را به خط اصلی برگرداند. برای مثال، یک نویسه‌گردان می‌تواند واژه salaam را به "سلام" تبدیل کند.

وبلاگ فارسی گوگل در اولین نوشته خود اعلام کرده بود که هدف از وبلاگ فارسی‌اش ایجاد کانالی ارتباطی برای اعلان محصولات، راه‌اندازی ویژگی‌ها و به‌روزآوری‌های فوری در زمان‌های بحرانی برای کاربران فارسی‌زبانش است.

طبق این نوشته حدود ۵۰ درصد از جمعیت فارسی‌زبان، از اینترنت استفاده می‌کنند که این تعداد تقریباً ۲ درصد کل کاربران اینترنت در دنیا را شامل می‌شود.

پیش‌بینی می‌شود این موضوع باعث محبوبیت این سرویس در بین کاربرانی شود که آشنایی کمتری با دانش کامپیوتر و زبان انگلیسی دارند و کار در محیط فارسی برایشان راحت‌تر است.

گوگل فارسی
/ 0 نظر / 25 بازدید