پدر اپل

استیو جابز، مردی بود که همچون سیب گاز زده اپل به نماد این شرکت تبدیل شد. مشتریان اپل در سال های گذشته به دیدن تصویر او در کنار محصولات جدید این شرکت عادت کرده بودند اما جای او یک روز پیش از مرگش، هنگام معرفی آخرین محصول این شرکت، آیفون ۴ اس خالی بود.

 

مردی میانسال که گاهی با ته ریش و گاهی با صورت تراشیده و با لباسی ساده و بی تکلف محصولات را در دست می گرفت و معرفی می کرد.

آقای جابز از ماه ژانویه به علت بیماری در مرخصی بود و در اواخر اوت هم خبر کناره گیری خود را از مدیرعاملی اپل اعلام کرده بود.

محصولاتی مانند لوح الکترونیک آی پد، گوشی همراه آیفون، لپ تاپ های مک بوک و پخش کننده الکترونیک آی پاد از وسایلی هستند که به نام آقای جابز گره خورده اند.

محصولاتی که در کنار فناوری برتر، با زیبایی و جذابیت خاص خود دل مشتریان را می ربود.

استیو جابز که متولد ۱۹۵۵ بود، پدری سوری و مادری آمریکایی داشت ولی پس از تولد به خانواده دیگری برای سرپرستی سپرده شده بود.

او در سال ۱۹۷۶، زمانی که ۲۱ سال داشت به همراه دوستش استیو وزنیاک شرکت اپل را در گاراژ خانه اش تاسیس کرد.

جابز

مهم ترین موفقیت آقای جابز شاید هویتی باشد که برای اپل ایجاد کرد

اولین محصول آن ها معمولی بود، محصول بعدی بهتر شد.

عرضه کامپیوتر شخصی مک اینتاش در سال ۱۹۸۴ یک تحول مهم بود. محصولی که با ماوس کار می کرد و ارتباط مردم عادی را با کامپیوتر متحول کرد.

استیو جابز برای افزایش موفقیت اپل، جان اسکالی مدیرعامل پپسی کولا را به عنوان مدیرعامل جدید شرکتش استخدام کرد. تغییری که باعث شد خود او اپل را به خاطر اختلاف های مدیریتی در سال ۱۹۸۵ ترک کند.

او از اپل رفت و چند سرمایه گذاری دیگر انجام داد، از جمله سرمایه گذاری در شرکت پیکسار، تولید کننده انیمیشن داستان اسباب بازی.

او مجددا در سال ۱۹۹۷ به اپل برگشت تا با فکر خلاق و سخت گیری کمال گرایانه خود این شرکت را از زیر سایه مایکروسافت خارج کند.

اپل در ابتدای فعالیت خود در زمینه تولید کامپیوترهای شخصی فعالیت کرد ولی آن چه که بر اهمیت این شرکت افزود، انقلاب در نحوه دسترسی مشتریان به موسیقی و دیگر محصولات چند رسانه ای بود.

اپل پخش کننده الکترونیک آی پاد را در سال ۲۰۰۲ روانه بازار کرد. آی پاد که ۲۵۰ میلیون دستگاه از آن به فروش رفته، در کنار فروشگاه موسیقی اینترنتی آی تیونز نحوه دسترسی کاربران به محصولات هنری را متحول کرد.

ارزش سهام اپل در ماه اوت به حدود ۳۵۰ میلیارد دلار رسید و این شرکت برای مدت کوتاهی توانست ثروتمندترین شرکت جهان شناخته شود.

مهم ترین موفقیت آقای جابز شاید هویتی باشد که برای اپل ایجاد کرد. نحوه بازاریابی او باعث شد سیب گاز زده اپل از نماد یک شرکت تبدیل به نمادی از جایگاه اجتماعی طرفداران آن شود.

/ 0 نظر / 29 بازدید